On this page you can download one of the e-books we have prepared for you. All are completely free for you. We will be happy for your feedback after reading them!

Materials to download will be added here and we hope that they will inspire you.

You can contact us if you have an idea for another publication that you would appreciate!

A link to the PDF document will be sent to you by email after entering it below. Please, check all folders (including spam, bulk emails, or promotions) afterwards. Unfortunately, emails sometimes wander.

After downloading one of the files, you can look forward to other interesting things in the field of upbringing and education of children, articles and inspiration for aids and toys for children. We (Mgr. Lucie Tamášová, MontessoriHracky.cz) will process your personal data (e-mail and name) in accordance with applicable legislation and personal data protection principles. You can cancel your consent to the sending and processing of personal information, which you express at the touch of a button, at any time via the logout link in each campaign.

Rozvíjíme potenciál našich dětí. Inspirace na pomůcky a hry, které si můžete vyrobit doma.

V tomto e-booku jsme shrnuli téměř 300 tipů na aktivity, které můžete vyrobit pro vaše děti sami doma. Není to manuál na výrobu, ale fotodokumentace pro vaši inspiraci. Měla by vás navést na tu správnou aktivitu vhodnou pro vaše dítě dle jeho aktuálního zájmu a senzitivního období.

Jak vybírat Hračky, které mají smysl? Tipy na dárky dle věku...

Mnoho z vás nám často píší, co koupit svým dětem? Podle čeho vybírat? Co se hodí pro ten a ten věk?

Nemáme univerzální odpovědi... Ale máme tipy, které by vám možná mohly trochu pomoct...

Utváříme domov pro naše děti

Upravit někdy domov tak, aby vyhovoval nám a zároveň i našim dětem, může být oříšek.

Proto jsme pro vás připravili tento e-book. Na jeho stránkách se můžete nechat inspirovat, jak lze domov udělat více přátelským pro naše nejmenší...

Cookie consent