Jak vést děti k ekologickému smýšlení

Téma ekologie, životního prostředí a ochrany naší planety je v dnešní době mezi populací zmiňováno stále častěji. A je to jedině dobře. Kdy je však ten správný čas začít dětem vštěpovat důležitost čistého životního prostředí a celkově je vést ke správnému ekologickému smýšlení?

Jistě se mnou budete souhlasit, že je ideální, když bude celý tento proces pro děti zábavným, nenásilným a především hravým. Děti se učí rychle, ať už pozorováním a napodobováním, nebo zážitky, které v nich podpoří stále větší a větší zájem o svět kolem nich. Na trhu je v současné chvíli k dispozici nepřeberné množství různých pomůcek, knih a hraček, které děti při svém objevování ocení a zajisté využijí. Pojďme se společně podívat pod pokličku některých z nich.

U nejmenších dětí, u kterých všichni známe období “já sám” je ideální začít péčí o sebe a své okolí, což dopodrobna popisujeme v jednom z našich předcházejících článků. Ať už preferujete styl Montessori výchovy, nebo ne, důležité je dětem poskytnout připravené prostředí, díky němuž mohou odstartovat své ekologické aktivity a bezpečně a zcela přirozeně tak započnou svůj ekologický rozvoj.

Knihy pro malé i velké

Kde začít? Mezi pravidelnou četbu klasických pohádek, či povídacích leporel zahrňte do své knihovny i knihy o přírodě a ekologii. Zhruba od 3 let věku si s dětmi můžete povídat o ročních obdobích, o jejich významu pro přírodu a o tom, co je pro každé období typické a důležité. V Mojí první knize o ročních obdobích bude dítko zároveň lepit samolepky a vybarvovat, což podnítí jeho zájem o dané téma. O přírodě a její ochraně si zábavnou formou můžete povídat s hrdiny knížky Kouzelné čtení - Člověk a příroda, další z vydařených zvukových, interaktivních knih, určené pro malé přírodovědce kolem šestého roku věku. K čemu je potřeba voda a jak pečovat o krajinu kolem nás? 

Pokud patří vaše ratolesti mezi milovníky odklápěcích okének, kniha Jak to funguje v přírodě je pro ně tou správnou volbou. Tato knížka vás provede počasím, koloběhem vody a odpoví na otázky jak příroda jako celek funguje. Pro akční dětské hrdiny, jejich rodiče, či pedagogy je jako šitá na míru kniha Blbinky a bláto, díky níž se dozvíte, jak se venku projevovat svobodně, přirozeně, ale samozřejmě se vší úctou k životu v přírodě.

Pomůcky pro práci na zahradě

Děti rády pomáhají, respektive rády napodobují rodiče při “dospělácké” práci, a je jedno, zda je to doma, nebo na zahradě. Využijte toho a zapojte je do dění na vaší zahrádce. Ať už se jedná o klíčení semínek , pomoc při hrabání listí s praktickým Mini koštětem, kypření a svozu nové půdy, kde přijde malým pomocníkům vhod Kolečko se zahradním náčiním, nebo si vyberete pěstování bylinkové zahrádky s pomocí Kufříku malého zahradníka plného náčiní a semínek k výsadbě, či Setu semínek - Sedmikrásky. Praktickou formou se toho děti naučí daleko více, než pouhou teorií. A prostoru k povídání, vysvětlování a nenásilnému učení je u těchto činností více než dost.

Pozorování a pokusy

Pozorovat, co je běžně našim očím skryto, mají děti moc rády. Stanou se tak z nich malí průzkumníci a badatelé, kteří ocení krásy a fascinující poklady světa přírody, objevitelé a ochránci všeho, co pouhým okem nevidíme, ale k životu na naší planetě potřebujeme. Ideální pro tento druh zábavy je Pozorovací kompostér, díky němuž je možné pozorovat celý dekompoziční proces od začátku až do konce, nebo Mikroskop set s přiblížením 50x až 600x pro větší děti od 8 let, které tak mohou sledovat vše od buněk až po krystaly a to jasně a bez zkreslení. Děti školou povinné ocení rovněž model Řezu rostlinnou buňkou, který využijí v hodinách přírodních věd a hravě se tak naučí jednotlivé části fascinující buňky. A že už vaše ratolesti všechno ví a všechno znají? Vyzkoušejte spolu s nimi skvělou vědeckou sadu Bláznivá vědecká laboratoř - Mladý trosečník, zaměřenou na situace týkající se přežití v přírodě, jako sestavování slunečních hodin, rozdělání ohně bez sirek, či vytvoření kompasu.

Pomůcky do přírody

Při procházkách a cestách za dobrodružstvím, až už v lese, parcích, či v zeleném okolí domova je skvělé zastavit se, pozorovat, povídat si a vnímat tak krásy kolem nás. Děti rády objevují, a to nejlépe hmatem a sbíráním všeho nového a dosud nepoznaného. Je to nepostradatelný a ve vývoji dítěte zcela normální stav. Podpořit tak malé objevitele můžete například Lupou ve tvaru listu a nebo praktickou a oblíbenou Dózou na brouky se zabudovaným zvětšovacím sklem. A pozor, hledat poklady je možné i za tmy, a to díky praktické Solární lampě, která krásně padne do dětské ruky. Navíc je to skvělý způsob, jak dětem vysvětlit, že můžeme využívat i jiné zdroje energie, než elektrický proud.

Že mají vaše děti v oblibě více květiny? Určitě ocení Lis na květiny, díky němuž mohou mít své nalezené listy, či květy rostlin stále při ruce a v krásném, pozorovatelném stavu i v období zimy a sychravého počasí.

Ať už si vyberete jakoukoliv formu vzdělávání se o naší planetě, určitě to ve vašich dětech zanechá důležitou stopu. Vštěpujme dětem nepostradatelnost přírody a důležitost ekologického chování již od prvních krůčků a ony nám tuto snahu záhy vrátí díky svým láskyplným a smysluplným činnostem.

Pokud byste potřebovali zjistit více informací o produktech nebo se poradit, neváhejte nás kontaktovat na tel. +420 776 499 527, nebo na email: info@montessorihracky.cz.

Pomohl vám tento článek? Přejděte na další, nebo se přihlaste k odběru newsletteru a žádný vám už neuteče!

Jak usnadnit dětem vstup do školy a výuku

Bezstarostné dětství uteklo rychlostí blesku a vaše dítko nyní čeká důležitý mezník jeho života v podobě nástupu na základní školu ...

Read more
Doporučení a recenze produktů
Monika Šandová
299 views

Jak děti naučit samostatnosti a nezávislosti

Je noc, děti spokojeně spí ve svých postýlkách a já … pláču. Dnešek neproběhl přesně tak, jak bych si představovala. Děti od rána “zlobily” ...

Read more
Doporučení a recenze produktů
Monika Šandová
2463 views

Poznávání vývojových cyklů zvířat a rostlin

Nalaďte se společně s dětmi na přicházející jaro prostřednictvím aktivit a hraček, díky nimž se děti naučí přemýšlet v souvislostech ...

Read more
Doporučení a recenze produktů
Monika Šandová
522 views

Připravte své děti na zápis do školy

Nenuťte svého předškoláčka násilím do učení, ale formou zábavných her a aktivit trénujte to, v čem pokulhává. Má problémy s barvami? Doporučujeme třeba ...

Read more
Doporučení a recenze produktů
Monika Šandová
798 views

VÝPRODEJ! Nakupte právě teď smysluplné hračky se slevou až 70 %

Produkt přidán do seznamu přání
Souhlas se soubory cookie