Top pomůcky a hračky pro děti s autismem

“Vůbec netuším, jak se mám k té holčičce chovat, prý trpí autismem.” … nebo “Slyšela jsi, že mají sousedé autistického chlapečka? Chudáci.”

Jak vám tato slova zní? Předsudky, nevědomost, nebo strach z neznámého lidstvo mnohdy velmi snadno vykolejí. Pojďme to společně změnit a podívejme se, alespoň z části, pod pokličku neurovývojového postižení, se kterým “bojují” děti i dospělí. Poodkryjme téma vrozeného znevýhodnění, které ovlivňuje komunikaci, sociální interakce a které působí na chování jedinců. Pojďme se společně naladit na vlnu poruchy autistického spektra (PAS) a pomozme tak vytvořit zázemí pro děti s autismem, co nejméně chaotické a zmatečné, a podpořme je v rozvoji jejich potenciálu.

Autismus představuje vrozenou poruchu některé, nebo některých mozkových funkcí člověka, což ovlivňuje jak chování jedinců, jejich myšlení a vnímání okolního světa, tak i komunikaci s ostatními. PAS se samozřejmě projevují různými způsoby a rovněž se liší v závažnosti od mírných, až po těžké formy. 

Práce s autistickými dětmi bývá mnohdy obrovskou výzvou, avšak díky vhodně zvoleným metodám a kvalitním pomůckám, či hračkám jim lze poskytnout velkou podporu a pomoc při celostním rozvoji. Pamatujte, že velmi důležitá je rovněž trpělivost a individuální přístup, jelikož každý člověk s PAS je jedinečný.

Pomůcky pro děti s diagnostikovaným autismem by měly podporovat komunikaci, sociální interakce a rovněž by se měly zaměřit na podporu senzorických dovedností a jemné motoriky dětí. Hlavně by ale měly splňovat individuální zájmy a potřeby každého z nich. To, co bude mít úspěch u jednoho, nemusí u druhého téměř fungovat. Při práci s autistickými dětmi rovněž nezapomeňte na vytvoření rutiny a jasně dané struktury, která sníží úzkost a pomůže mu cítit se bezpečně a předvídatelně.

Podpora komunikace

jednoduché vizuální pomůcky (obrázky, piktogramy), fotografie, komunikační tabulky a zařízení

Podpora sociální interakce

panenky, autíčka, deskové hry, hraní rolí

Stimulace jemné motoriky

modelovací hmoty, zapínací rámy, puzzle, stavebnice, razítka

Podpora senzorických dovedností

puzzle, hračky různými barvami a tvary, různé textury

Klid a relaxace

houpačka, houpací křeslo

Pamatujte, že u dítěte s poruchou autistického spektra je důležitá především láska, empatie, trpělivost a respektující přístup k jeho jedinečným potřebám a způsobu vyjadřování. Respektujte jeho osobní hranice a limity a naučte se vnímat signály, kterými vám dává najevo, že je něco v nepořádku.

Zaujalo vás dnešní téma a chtěli byste poradit s konkrétním výběrem pomůcek a hraček? Nebo doplnit více informací? Neváhejte se na nás obrátit na telefonním čísle +420776499527, nebo na email: info@montessorihracky.cz.

Pomohl vám tento článek? Přejděte na další, nebo se přihlaste k odběru newsletteru a žádný vám už neuteče!

Top pomůcky a hračky pro děti s autismem

Práce s autistickými dětmi bývá mnohdy obrovskou výzvou, avšak díky vhodně zvoleným metodám a kvalitním pomůckám, či hračkám ...

Více
Doporučení a recenze produktů
Monika Šandová
166 views

Tipy na aktivity pro samostatné dítě

Rozlučte se s výmluvami a dejte stopku všem pochybnostem a překážkám. Pojďte do toho s námi právě teď. Vychovejte samostatné a nezávislé dítě. Máme pro vás tipy na aktivity ...

Více
Doporučení a recenze produktů
Monika Šandová
418 views

Vaříme s dětmi

Nepořádek nejen na kuchyňské lince, ale i v okruhu pěti metrů od ní... Přitom to jde úplně jinak, hravě, zábavně a s myšlenkou, že v tuto chvíli dítěti dopřáváme pracovat na své samostatnosti ...

Více
Doporučení a recenze produktů
Monika Šandová
352 views

Tipy na hračky pro miminka

Jakou hračku dopřát miminku v období do 6 měsíců? Podpořte jeho smysly a psychomotorický vývoj a vybírejte z doporučených pomůcek a hraček pro miminko již od narození ...

Více
Doporučení a recenze produktů
Monika Šandová
1097 views

🔖Jarní výprodejová akce je tu! Nepropásněte SLEVY AŽ - 50 %🔥

Produkt přidán do seznamu přání